Naujienos

Laikinosios apsaugos direktyvos taikymas: iššūkiai ir gerosios praktikos 2023 m.

2024 11 27


Naujame Europos migracijos tinklo (EMN) tyrime aptariamas Laikinosios apsaugos direktyvos taikymas 2023 metais, atskleidžiant iššūkius ir gerosios praktikos pavyzdžius 25 EMN šalyse narėse (AT, BE, BG, CY, CZ, DE, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PT, SE, SI, SK).

2022 m. vasarį prasidėjusi Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą sukėlė masinį žmonių persikėlimą iš Ukrainos į Europos Sąjungos (ES) ir aplinkinius regionus. Laikinosios apsaugos direktyvos aktyvavimas tapo esminiu ES vieningos reakcijos elementu, kuris leido koordinuoti atsaką į didelio masto migracijos srautus, skatinti solidarumą ir užtikrinti pagrindinius žmogaus teisių principus. Atsižvelgiant į besitęsiančią Rusijos agresiją prieš Ukrainą, Taryba nusprendė pratęsti laikinąją apsaugą iki 2026 m. kovo mėn. Laikinosios apsaugos pratęsimas atspindi ES įsipareigojimą spręsti humanitarinius iššūkius ir užtikrinti karo pabėgėlių teises.

Visos EMN šalys narės nurodė, kad asmenys, kuriems taikoma laikinoji apsauga, taip pat gali prašyti tarptautinės apsaugos, neatsižvelgiant į tai, ar jie jau užsiregistravo, ar jiems jau buvo suteikta laikinoji apsauga.

Daugumoje EMN šalių narių (AT, BE, BG, CY, CZ, DE, EE, EL, FI, FR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PT, SE, SI, SK) laikinosios apsaugos gavėjai gali trumpam keliauti ES viduje (iki 90 dienų per 180 dienų laikotarpį) neprarandant savo statuso ar teisių. Vis dėlto tai gali turėti įtakos socialinėms išmokoms, pavyzdžiui, jos gali būti laikinai sustabdytos ar net prarastos, priklausomai nuo laikotarpio, praleisto už nuolatinės gyvenamosios vietos šalies ribų.

Prieiga prie Laikinosios apsaugos direktyvoje numatytų paslaugų, įskaitant apgyvendinimą, įsidarbinimą, sveikatos priežiūrą ir švietimą, išliko itin svarbi.

Nors buvo pastebėtas paslaugų teikimo tęstinumas, būstų trūkumas (ypač miestuose) išryškino tvarių sprendimų poreikį. Be to, iniciatyvos, siekiančios integruoti laikinosios apsaugos gavėjus į darbo rinką, susidūrė su tokiomis kliūtimis kaip kvalifikacijos pripažinimas ir kalbos barjerai, todėl prireikė specialiai pritaikytų paramos mechanizmų.

Šioje studijoje pateikiamos įžvalgos apie pasikeitusią migracijos dinamiką nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.   

Nuorodos:
ES studija (EN)
ES studijos santrauka (EN)
Tematinis pranešimas (EN)