Naujienos

Kaip pilietinio orientavimo programos prisideda prie trečiųjų šalių piliečių integracijos?

2024 10 04


Tematiniame pranešime nagrinėjama, kaip pilietinio mokymo programos EMN valstybėse narėse ir stebėtojų statusą turinčiose šalyse atlieka lemiamą vaidmenį integruojant trečiųjų šalių piliečius per specialiai pritaikytus socialinio, kultūrinio ir politinio dalyvavimo kursus. 

Veiksminga migrantų integracija į priimančiąją šalį yra vienas svarbiausių iššūkių ir sėkmingo migracijos valdymo sąlyga. Pilietinio orientavimo kursus šalys įgyvendina skirtingai: 14 šalių (AT, BE, CZ, DE, EE, ES, FI, FR, IE, LT, NL, PL, SI, SK) yra paskyrusios atskiras ministerijas šioms programoms prižiūrėti. Prie atsakingų ministerijų priskiriamos vidaus reikalų, darbo, socialinių reikalų, švietimo ir kultūros ministerijos. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Nyderlandai, Suomija ir Švedija, dalį atsakomybės perdavė savivaldybėms.  

Pilietinio orientavimo kursų turinys remiasi keturiais elementais: priimančiosios šalies socialinių, politinių ir kultūrinių realijų pažinimu, visuomenės normų, teisių ir pareigų mokymusi, integracijos skatinimu ir lygių galimybių užtikrinimu. 

Dalyvavimas šiuose kursuose gali būti tiek privalomas, tiek savanoriškas, priklausomai nuo nacionalinės politikos ir specifinės migrantų grupės. Tokiose šalyse kaip Nyderlandai ir Prancūzija šie kursai yra privalomi trečiųjų šalių piliečiams, siekiantiems ilgalaikio gyvenimo šalyje.  

Daugelis šalių (BE, CZ, EE, EL, FR, LU, LV, PL, SE, SI, SK, RS) suderina mokymų tvarkaraščius, atsižvelgdamos į kitus dalyvių įsipareigojimus, tokius kaip darbas ir vaikų priežiūra. 13 šalių (AT, BE, CY, CZ, DE, EE, EL, FI, FR, LV, NL, SE, SK) teikiamos vaikų priežiūros paslaugos, sudarančios galimybę tėvams lankyti kursus. Austrija ir Suomija rengia kursus atsižvelgdamos į lytį, o Vokietija sudarė sąlygas mokytis ir žmonėms su negalia. 

Vis dažniau taikomi skaitmeniniai metodai, užtikrinantys didesnį lankstumą. Pavyzdžiui, Prancūzija ir Lenkija sukūrė mobiliąsias programėles. Paminėtini internetiniai ir hibridiniai kursai, kurie prieinami 14 šalių (AT, BE, CZ, DE, EE, EL, ES, FI, LU, LV, NL, SE, SI, SK), taip išplečiant galimybes naudotis šiomis programomis. 

EMN šalys narės ir stebėtojo statusą turinčios šalys taiko įvairias priemones pilietinio orientavimo programų veiksmingumui vertinti. 14 šalių (BE, BG, CZ, EE, EL, ES, FR, HR, LU, NL, PL, SE, SK, RS) stebi dalyvių lankomumą, o kitos šalys (AT, BE, DE, EE, FI, FR, NL, SE, SI) atlieka baigiamuosius testus dalyvių žinioms įvertinti.  

Belgijoje, Estijoje, Nyderlanduose ir Austrijoje buvo atlikti išsamūs vertinimai, kuriais siekiama pagerinti pilietinio orientavimo programas. Suomija ir Švedija taip pat atlieka pilietinės integracijos programų peržiūrą, siekdamos pagerinti būsimus politikos pokyčius. 

Nuoroda:
Tematinis pranešimas (EN)